První lednové setkání seniorů, dětí a koní

Naposledy upraveno: 11. 1. 2017
Autor článku: Pavlína Štyndlová

Počáteční nápad uskutečnit pravidelné setkávání dětí a seniorů se zrodil v létě, kdy si kozodojské lektorky povídaly s dobrovolnickým týmem tří nadšených mladých žen. Ty vdechují děj a srdečnou atmosféru klubu Seniorita v Nové Roli. Od myšlenky k realizaci není v kreativním týmu Kozodoje nikdy daleko, zvláště když spolupartner, klub Seniorita ochotně pomáhal.

Vznikl malý projekt podpořený dvaceti tisíci nadací Agrofert. Projekt zprostředkovává jedenkrát týdně setkávání radostného mládí a moudrého stáří – dětí, docházejících na Kozodoj do kroužku „Péče o koně“, jejich svěřenců koní a seniorů Novorolského pečovatelského domu.

Na první setkání 10. ledna vyrazila pětice koní s osmi dětmi ve věku sedm až jedenáct let, tři lektorky a jeden mladý dobrovolník. Čekala je cesta dlouhá 3.5 km málo prošlapanou sněhovou stezkou k Nové Roli. Děti statečně zdolávaly chůzí nesnadnou cestu. Střídaly se v jízdě na koních a v dobré náladě dorazily k pečovatelskému domu. Zde na ně již čekala početná skupina seniorů. Zasněžené prostranství před domovem naplnila téměř sváteční atmosféra. Babičky a dědečkové si hladili koně a naslouchali vyprávění dětí. Ptali se na příběhy koní a samy vyprávěli zážitky ze svého života. Když lektorka Anička předávala domácí vaječný likér vyrobený Natálkou a její maminkou, zaleskly se oči mnohých dojetím a potlesk pohladil na srdci. Kůň Zippo něžně vložil svou hnědou hlavu muži na invalidním vozíku do klína. Nechal se hladit a ochotně předával svou pozitivní sílu. Se soumrakem a s potleskem se kozodojský tým vydal na cestu k domovu. Děti byly unavené, některé i prochladlé, avšak spokojené. Určitě měli doma rodičům co vyprávět.