Farma a zvířata

Farma Kozodoj ekocentrum pro Karlovarský kraj je nezisková organizace. Obhospodařuje zhruba 30 ha v okolí Karlových Varů. Nachází se mezi Starou Rolí a Novou Rolí, od KV západně  směrem ke Krušným horám Nejdecka. Veškeré zemědělských činnosti jsou zaměřeny na osvětu v ekologii a environmentu. Významným způsobem se podílejí na vzdělávání dětí , mládeže, dospělých i seniorů.

Kozodoj se zaměřuje na soiciální kontext. Rehabilituje či zaměstnává lidi s hendikepy, vytváří pro ně pracovní příložitosti, nebo rozličné aktivity.

Chovaná zvířata opovídají tomuto požadavku. Nechováme je primárně na maso, ale jako zvířecí terapeuty. Většina z nich je zvyklá na blízký kontakt lidí, kterým důvěřuje. Nechají se pozorovat,hladit či opečovávat.

Máme terapeutickám způsobem vychovaná prasata, ovce, kozy, krávy, lamy, králíky, pštosy, drůbež. Pracovně nejvíc vytížení jsou především koně, oslíci a mula. Část je certifikovaná v České hiporehabilitační společnosti. Naše zvířata se dožívají často vysokého věku. Samotná zvířata  mají rozdílné povahy tak jako lidé. Zvíře které má přirozené extrovertní vlohy a chuť se v blízké interakci setkávat s dětmi, dospělími i většími skupinami, je pro nás velmi cenný. Proto si našich zvířecích svěřenců vážíme a snažíme se jim poskytovat co nejlepší welfare. Každoročně budujeme a zlepšujeme zázemí. Díky tomu se na Kozodoji v přátelské atmosféře potkávají zaměstnanci, skupiny škol, zájmové exkurze i firemní kolektivy. Jsme prostor otevřený hendikepu a přirozenému propojování se společností.

Prostředí

Lesy, louky, pastviny

Farma samotná leží v údolí řeky Rolavy, v jejíž meandrech se nacházejí naše pastviny. Okolní lužní lesy poskytují úkryt mnoha druhům ptáků a lesní zvěři. Nedaleké rybníky a mokřady jsou domovem vodnímu ptactvu a obojživelníkům. V okolí farmy se tak setkává několik různých biotopů.

Řeka Rolava

Pramení v přírodním parku přebuz kousek od německých hranic ve nadmořské výšce 920 m. Protéká Vysokou pecí, Nejdkem a Novou Rolí. V Karlových Varech vtéká do Ohře. V čisté vodě horské říčky žijí pstruzi i vranky. Okolo řeky je možné zahlédnout vydru, volavku nebo ledňáčka. Žáby jsou zastoupeni skokany, ropuchami a vzácnějšími rosničkami. Z hadů lze pozorovat užovky a slepíše.  Žijí zde norci.

Zvířata

Drůbež

Každý český venkovský dvorek patří již po staletí drůbeži. V našem případě se jedná o pestrou směs slepic, hus, kachen, krůt a perliček. Chováme tak většinu tradičních domácích opeřenců. Výběh s lamami zdobí dva nandu pampový.

Koně

Zaměřujeme se na bezudidlové ježdění, akademické ježdění, výchovu v duchu partnershipu a práci s koňmi. Jsme členy hiporehabilitační společnosti a 7 koní má certifikaci pro práci s klienty.  Dále naši koně působí v zájmových kroužcích péče o koně a farmářský kroužek. Jejich počet se pohybuje kolem pětadvaceti, zhruba třetinu mají  u nás v ustájení soukromí majitelé.

Kozy

Tradičním, v Krušných horách chovaným zvířetem, je i koza. Máme kozla krajově původního typu označované jako „Německá tříbarevná“ nebo také „Krušnohorka“. Chováme  jednu burskou kozu, kříženky s waliserskou kozou, zakrslou kozu a jednoho hňupa Smíška který cestuje a přináší radost do domovů pro seniory.

Lamy

Poněkud exotické zvíře v našich končinách je Lama. Pochází z Jižní Ameriky a je příbuzná velbloudovi. Na farmě máme malé lamu krotkou, lamu quanako a křížence.

Osli

Osli, dříve hojně rozšíření a využívaní jako soumaři, jsou v naší civilizaci takřka zapomenutá zvířata. Na farmě máme matku s dcerou evropských oslů.

Ovce

Do horských i podhorských oblastí patří tradičně i ovce. Máme stádo zhruba 12 dospělých kusů různých plemen, berana jacob, ovce cápové, safolk. oxford down, křížence.

Prasata

Další tradiční české zvíře je prase. Nechováme však velká prasata domácí, ale bílou prasnici vietnamského prasate. Dále máme ochočenou bachyni divočáka Mařenku a 2 göttingenská prasátka.

Skot

K českým hospodářstvím patřili od nepaměti i krávy. Chováme  mléčné krávy plemene Jersey a Holštýn.

Další stránky v sekci O nás:

Praxe a volná místa

Chci darovat

Dobrovolnictví

Chráněná pracovní místa

Naučná stezka

Spolek - ekocentrum