krok 1 ze 4

Nabídka ekologických programů


Bylinková mýdla hravě, zdravě

Ekologický výukový program provede děti zajímavou výrobou domácího mýdla. Seznámí je s historií,  jak naši předci prali prádlo a dodržovali čistotu. Ukážeme jim jednoduché nástroje, které při praní používali. Děti si pod vedením lektora samy jednoduchou formou rozdělají mýdlovou směs, do které přidají bylinky a nalijí  směs do formy. Získají tak základní poznání,  jak si i doma s rodiči vyrobit praktické originální a voňavá mýdla.

V druhé části programu jdou děti s dalším lektorem na prohlídku zvířecích rodin a mláďat, kde si některá zvířata nakrmí. Většinu zvířat si mohou dle přání pomazlit, dotýkat se jich.

Každé dítě si odnese domů jedno bylinkové mýdlo.

Co se ukrývá za vůní chleba

Ekologický výukový program odkrývá složitou cestu obilného zrna než se z něj upeče voňavý chléb. Ukázka a poznávání druhů obilí a jejich využití v potravinářství i v krmení hospodářských zvířat. Povídání o historii, jak se dřív selo, sklízelo, jak se mlátilo obilí a mlela mouka. Z čeho je chléb a pečivo a co vše patří do těsta. Jak dřív naši předci pekli chléb.

Děti si z vykynutého chlebového těsta vytvoří své vlastní tvary bagetek, které si upečou v troubě. Než se bagety upečou jdou děti s dalším lektorem na prohlídku oslíků, kraviček a koní, kde si vyprávějí formou příběhů o etologii. Všechna zvířata si mohou dle přání pomazlit, dotýkat se jich. Po návratu k peci jsou voňavé čerstvě upečené bagetky pro žáky chutnou odměnou. Každé dítě dostane tu svou.

Prohlídka je rozdělena do dvou částí oddělených přestávkou na svačinu a krátký odpočinek.

Do pohádky za zvířátky

Nabízíme pro nejmenší  hravý ekologický výukový program, který děti skrze pohádku seznámí s hospodářskými zvířaty, mláďaty a jejich zvyky. Pohádku vypráví lektor během prohlídky. Prostřednictvím pohádky jsou děti více vtaženi do děje a příhod jednotlivých zvířat. Rovněž si některá zvířata nakrmí a pohladí. Mají tak možnost vyzkoušet hebkost ovčí vlny, hrubost prasečích štětin, tvrdost kozích rohů a podobně.

Farma a domácí zvířátka

Děti se seznámí s domácími zvířaty (drůbež, kozy, ovce, prasátka, lamy, krávy, koně, oslíci, psi a kočky). Dozví se, co potřebují k životu, jak se jmenují máma, táta a mláďata jednotlivých zvířecích rodin, jaké vydávají zvuky a jak se o ně dobře starat. Jaký nám přinášejí užitek. Mohou se jednotlivých zvířátek dotýkat a pomazlit si je. Možnost přiobjednat doplňkové služby.

Prohlídka je rozdělena do dvou částí oddělených přestávkou na svačinu a krátký odpočinek.

O čem mě vyprávělo dřevo v lese

Nabízíme ekologický výukový program pro  děti a žáky ve kterém se  seznámí s různými druhy dřevin, jejich zpracováním a využitím. Děti a žáci si v lese najdou svůj vlastní samorost, který si pod vedením lektora samy opracují řezbářským náčiním.  Své výtvory si odvezou domů. Lektor formou příběhu děti provede významen a funkcí lesa, jeho důležitostí pro životní prostředí.

Program je vhodný pro starší děti MŠ a první i druhý stupeň ZŠ.

O vlně a ovcích

Ekologický výukový program zaměřený na chov ovcí a zpracování vlny. Děti poznají souvislosti, proč je důležitá pastva ovcí a jiných hospodářských zvířat pro krajinu, jak se zvířata v přírodě chovají, kdy spí, jedí a co se děje s jejich trusem. Jak člověk využívá vlnu a jaké je ruční zpracování vlny od praní po předení, co je kramplování a plstění. Děti si samy pod vedením vyperou ostříhanou ovčí vlnu, vyčistí, vyčešou (vykramplujou). Z obarvené ovčí vlny a barvy dle vlastního výběru zpracují (uplstí) malý výrobek, který si odvezou domů.

Prohlídka je rozdělena do dvou částí oddělených přestávkou na svačinu a krátký odpočinek.

Putování bylinkovou říší

Zveme děti MŠ na zajímavou návštěvu botanické zahrady v Dalovicích. Lektor skupinu provede postupně celým areálem a hravou formou děti vtáhne do děje a do pohádky o rostlinách . Děti pomocí pohádky prožijí na chvíli život  rostliny,zjistí  zda něco cítí, co potřebují k dobrému růstu. Na chvíli se stanou součástí rostlinné říše, aby pochopily hloubku a důležitost potřeby o rostliny, přírodu kolem nás pečovat.

Botanická zahrada má překrásná zákoutí s květenou i ovocnými odrůdami Krušnohoří.

Tento program je realizován za podpory SZeŠ.

MŠ z Karlových Varů mohou využít příjezdu na program v botanické zahradě i autobusu MHD č.17. Lektorka dojíždí z  Kozodoje a přebírá skupinu před botanickou zahradou v objednaném čase.